טראמפ, שירותי הבריאות של ארה"ב והכלכלה

הנשיא הנבחר של ארצות הברית טען לכל אורך קמפיין הבחירות שלו כי בכוונתו לבטל את הרפורמה בשירותי הבריאות במהלך שלטונו של הנשיא אובמה, ואחד הנושאים המרכזיים בהם הוא עסק מרגע היבחרו היה לבטל את החוק ולהציע חלופה משלו בנושא.

בתחילת מאי 2017 הצביע בית הנבחרים של ארצות הברית בעד הצעת החוק לביטול החוק שזכה לכינוי אובמה קר, טראמפ הצליח בקושי לגייס רוב של 217 קולות בעד ביטול הרפורמה של אובמה מול 213 מתנגדים. עם זאת, הנשיא טראמפ נחל תבוסה כאשר הצעת החוק לביטול הרפורמה בשירות הבריאות של הנשיא אובמה הועברה להצבעה בסנאט, מאחר ועל חודם של שני קולות בלבד ההצעה נדחתה.

כך למעשה הפכה הרפורמה של אובמה בשירותי ביטוח הבריאות בארצות הברית לחוק הרשמי להגנת החולה ולטיפול בר השגה, ולמרות שתוכנית אובמה קר רחוקה מלהיות מושלמת, יש בה חלקים טובים והיא אינה מהווה אסון לאומי, כפי שהנשיא הנוכחי נוטה לציין בעודו מדבר או מצייץ בטוויטר על הרפורמה של הנשיא אובמה בשירות ביטוח הבריאות.

הבטחת בחירות מרכזית בקמפיין של טראמפ

ראוי לציין כי לכל אורך קמפיין הבחירות שלו דונלד טראמפ יצא בהצהרות רבות ובהבטחות מרחיקות לכת בנוגע למדיניות שלו ולכוונותיו בתחומים שונים, בין הנושאים הבולטים שטראמפ התחייב להם היו ביטול הרפורמה הנקראת אובמה קר בשירותי ביטוח הבריאות בארצות הברית, רפורמה חדשה בתחומי המיסוי בארצות הברית וקידום האג'נדה הכלכלית של טראמפ.

לאחר שהנשיא טראמפ נכשל בביטול אובמה קר יש לכך השפעה ישירה על אמון בקרב המצביעים שלו ליכולותיו לבצע שינויים בתחומים נוספים ובעיקר בתחום הכלכלה, נושא שבו הוא התמקד לכל אורך קמפיין הבחירות שלו. גם המשקיעים שבחרו בנשיא טראמפ בגלל האג'נדה הכלכלית שהציג בקמפיין הבחירות עשויים לתהות האם הוא יהיה מסוגל לאחר תבוסתו בסנאט לקדם את החקיקה שלו כדי לבצע שינויים בכלכלה האמריקאית ולהפחית מסים כפי שהבטיח על מנת לעודד יזמות ולסייע למשקיעים בארה"ב.

אמון בקרב המשקיעים, התעשיינים והמצביעים של טראמפ עלול לעלות לנשיא החדש ביוקר, מרגע שציבור הבוחרים מאבד את האמון שלו בנשיא הנבחר קשה להפוך את הגלגל, לכן טראמפ ואנשיו חייבים לפעול במהירות ובעיקר ביעילות כדי להצליח בחקיקה נוספת בסנאט. לשם כך, חייב טראמפ לזכות באמון רחב של חברי המפלגה הרפובליקנית, ולהימנע ממקרים נוספים בהם חלק מחברי המפלגה מצביעים נגד הצעות החוק שלו – כפי שקרה בהצעת החוק לביטול אובמה קר.

חשוב לזכור, כי במהלך קמפיין הבחירות שלו טען טראמפ לכישוריו הרבים כאיש עסקים מנוסה ומוצלח, העומד לנהל את הממשל באופן עסקי מובהק, ולהתנהל בהצלחה כמו בעסקאות שלו בעסקיו השונים. התבוסה בסנאט יחד עם קשיים אחרים, כמו הצו הנשיאותי למניעת אזרחים משבע מדינות מוסלמיות להיכנס לארצות הברית שנפסל על ידי בית המשפט האמריקאי, וכן פרשיות שונות כמו רוסייה גייט והדלפות בלתי פוסקות מהבית הלבן, כל אלו ועוד, מחייבים את הנשיא טראמפ לממש הבטחות שונות שלו מקמפיין הבחירות. רק כך הוא יזכה באמון המשקיעים והבוחרים בו, ובאמון של כלל חברי המפלגה הרפובליקנית.

Leave A Comment